Kiedy i gdzie stosuje się drzwi wewnętrzne na wymiar? Miejsc, które wymagają montażu tego rodzaju drzwi jest bardzo wiele. Praktycznie każde pomieszczenie mieszkalne lub użytkowe, w którym występuje otwór o niestandardowych wymiarach, może wymagać drzwi na wymiar. W tym artykule dowiedzą się Państwo jak wygląda proces produkcji drzwi wewnętrznych na wymiar, gdzie można je zamówić, a także czy można tego uniknąć, a jeśli tak, to w jaki sposób.
Produkcją drzwi na wymiar zajmują się specjalistyczne firmy stolarskie. W ofercie najczęściej posiadają produkcję okien i drzwi w standardowych rozmiarach. Mogą działać na dużą skalę ogólnopolską lub być to małe, lokalne firmy obsługujące teren jednego miasta lub województwa. Skala działalności takiej firmy decyduje jednocześnie o terminach realizacji, a także ostatecznych cenach, które nam przyjdzie zapłacić za takie drzwi wewnętrzne na wymiar w Katowicach.
Produkcja drzwi na wymiar jest niemal w pełni zautomatyzowana. Poszczególne elementy są przycinanie na określoną długość specjalnymi maszynami sterowanymi komputerowo. Pozwala to uzyskać największą dokładność produkcji i precyzyjne spasowanie wszystkich elementów. By jednak móc rozpocząć produkcję drzwi wewnętrznych, konieczne jest wcześniejsze opracowanie projektu i dokonanie pomiarów.
Jeśli wielkość otworu drzwiowego jest niestandardowa – jest on za wąski lub zbyt szeroki na standardowe drzwi, pracownik firmy produkującej drzwi przyjeżdża dokonać niezbędnych pomiarów. W kilku miejscach mierzy szerokość i wysokość otworu oraz grubość ścian. Jeżeli drzwi mają mieć niestandardowy kształt, np. być ścięte u góry w celu używania na poddaszu, obmierza cały otwór i robi jego wstępny szkic. Wszystkie pomiary muszą być wykonane z maksymalną dokładnością, ponieważ na ich podstawie zostanie wykonany projekt, a następnie ruszy produkcja. By uniknąć ewentualnych błędów pomiarowych, zamiast tradycyjnych taśm mierniczych używa się specjalnych miarek laserowych. Dokonują one automatycznego pomiaru z dokładnością do dziesiętnych części milimetra.
Po dokładnym zwymiarowaniu otworu, projektanci przystępują do opracowania koncepcji drzwi. Możliwości są dwie. Jeśli klient wybrał model drzwi z katalogu firmy, dokonuje się wyłącznie korekty wymiarów, tak aby drzwi pasowały do otworu. Jednak w wielu przypadkach klient może sobie zażyczyć zaprojektowania drzwi od podstaw, nadając im zupełnie inny wygląd i kształt. Realizacja takiego zamówienia z oczywistych powodów jest kosztowniejsza i bardziej czasochłonna. Wraz z pracami nad projektem, powstaje kosztorys produkcji. Oba dokumenty zostają przedstawione klientowi do akceptacji i wniesienia ewentualnych poprawek do projektu.
Ktoś może zapytać, dlaczego otwory drzwiowe mają niestandardowe wymiary? Co kierowało projektantem lub wykonawcą, aby wykonać otwór większy lub mniejszy od standardowych? Powodów może być wiele.
To jest jednym z najczęściej zadawanych przez klientów pytań. Jak długo trzeba czekać na ukończenie produkcji drzwi na wymiar? Czas produkcji jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest kolejka oczekujących zamówień. Im jest większa, tym dłuższy czas oczekiwania. Kolejny czynnik to tempo prac nad projektem. Zasadniczo, czas produkcji liczony jest od momentu akceptacji projektu wraz z kosztorysem i wpłaty zaliczki. Czasami może być tak, że prace nad projektem i wzajemne ustalenia trwają kilka miesięcy, a sama produkcja nie dłużej niż 3 tygodnia. Bezpiecznym terminem realizacji na drzwi wewnętrzne na wymiar w Katowicach jest okres 1 miesiąca. Jednak przy każdym zamówieniu drzwi, pracownicy indywidualnie określają termin produkcji – może on się wydłużyć lub skrócić.
Kiedy drzwi na wymiar są już gotowe, pozostaje tylko dostarczenie ich na miejsce do klienta i zainstalowanie. Firmy produkujące drzwi na wymiar, zazwyczaj oferują również ich fachowy montaż. Dysponują w tym celu wykwalifikowaną ekipą fachowców, posiadającą niezbędną wiedzę, umiejętności i narzędzia. Gotowe drzwi transportowane są w specjalnym zabezpieczeniu, chroniącym je przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem wilgoci. Montaż drzwi odbywa się na miejscu i zwykle nie trwa więcej niż kilka godzin. W pierwszej kolejności dokonuje się osadzenia ościeżnicy w ścianie. Przytwierdzenie ościeżnicy do konstrukcji ściany może się odbywać za pomocą kotew, wkrętów lub pianki montażowej. W tym ostatnim przypadku, skrzydła mogą być osadzone na zawiasach dopiero po upływie kilkunastu godzin. Jest to czas potrzebny na stężenie i utwardzenie pianki montażowej. Przy montażu na kotwach, drzwi mogą być osadzone na zawiasach niemal natychmiast.