Jak wybrać dobre drzwi wewnętrzne dla swojego mieszkania, domu lub firmy? Śląsk oferuje kilkaset różnych sklepów i salonów, w których można zakupić gotowe drzwi wewnętrzne lub zamówić drzwi na wymiar. Mogą to być zarówno tanie konstrukcje z materiałów drewnopodobnych, jak i kosztowne drzwi wewnętrzne , wyprodukowane z kosztownych i trwałych materiałów. Zanim jednak zdecydują Państwo o wyborze najlepszych drzwi dla swoich potrzeb, mamy kilka cennych wskazówek i porad, którymi warto się kierować.
Wymiar drzwi jest bardzo ważny, aby można było szybko i sprawnie dokonać ich montażu. Jeśli istniejąca szerokość otworów jest wygodna w użytkowaniu, należy zakupić drzwi, które bez dodatkowych przeróbek będzie można w nich zamontować. W przypadku standardowych wielkości otworów drzwiowych, o szerokości 70, 80, 90, 100 lub 110 cm nie będzie z tym problemu. Wymiary drzwi, jak i otworów drzwiowych są w większości przypadków znormalizowane, ułatwiając tym samym ich wybór i zakup. Nieco więcej problemów będziemy mieć wtedy, kiedy drzwi wewnętrzne muszą być wykonane na wymiar. Tak dzieje się wtedy, gdy szerokość otworu drzwiowego jest niestandardowa lub sam otwór ma nieregularne kształty. Szczególnie w pomieszczeniach na poddaszach zdarzają się drzwi, których górna krawędź jest obcięta pod kątem, umożliwiając otwieranie pod skosami dachów. W takich sytuacjach należy zamówić drzwi wewnętrzne na wymiar, w firmach zajmujących się ich produkcją. Zazwyczaj takie firmy dokonują samodzielnego pomiaru i na tej podstawie opracowują projekt i wycenę produkcji drzwi.
Drzwi w pomieszczeniach mogą otwierać się na różne sposoby. Najczęściej jednak spotykamy drzwi uchylne prawe lub lewe. Skrzydło takich drzwi mocowane jest do ościeżnicy na specjalnych zawiasach trzpieniowych. Mogą one być zainstalowane z prawej lub lewej strony otworu, decydując o kierunku otwierania drzwi. Jest to rozwiązanie tradycyjne i stosowane tam, gdzie jest wystarczająca ilość miejsca, aby swobodnie otworzyć drzwi na oścież. Niestety są również pomieszczenia dosyć ciasne, w których ten rodzaj drzwi nie może być stosowany. W takich sytuacjach montuje się drzwi wewnętrzne przesuwne. Aby móc je otworzyć, należy przesunąć je w prawo lub lewo, po specjalnie przygotowanych do tego szynach. Drzwi przesuwne nie zabierają wiele cennego miejsca i są ciekawym rozwiązaniem. Bardzo interesujący efekt można uzyskać wtedy, kiedy przesuwne skrzydło drzwi schowa się we wnętrzu ściany.
Nie ma chyba nic bardziej uprzykrzającego życie, niż skrzypiące podczas otwierania drzwi. Jest to uciążliwe zwłaszcza nocą, kiedy najmniejszy nawet hałas może nas wyrwać ze snu. Głównym powodem skrzypienia zawiasów jest wytarcie się smaru. By tego uniknąć, okresowo należy smarować metalowe zawiasy drzwi, wykorzystując do tego specjalne preparaty. W niektórych konstrukcjach zawiasów producent przewidział specjalne otwory do olejowania zawiasów. Wystarczy tylko wpuścić w nie kilka kropel oleju, aby problem zniknął. W prostszych modelach zawiasów do nasmarowania konieczne jest zdjęcie całego skrzydła, pokrycie trzpieni smarem i ponowne nałożenie na zawias skrzydła drzwi. Smarowanie może być również sygnałem, że w pomieszczeniu panuje nadmierna wilgotność. W takim przypadku należy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do wyeliminowania problemu, który w przyszłości może powodować problemy z grzybem i pleśnią.
W pomieszczeniach takich jak łazienki, zaleca się montaż drzwi z wywietrznikami. Są to specjalne drzwi wewnętrzne, wyposażone w dolnej części w kratkę wentylacyjną lub okrągłe otwory wykończone plastikowymi tulejami. Rozwiązanie to umożliwia swobodną wymianę zużytego powietrza. Jest to obowiązkowe wyposażenie drzwi w łazienkach z piecami z otwartą komorą spalania, które ma uchronić przed ewentualnym zaczadzeniem. Jednak również w łazienkach, w których zamontowane są piece z zamkniętą komorą spalania, zaleca się stosowanie tego typu drzwi, które ułatwiają szybsze i skuteczniejsze pozbycie się wilgoci z łazienki.